Florida Open Figure Skating Championships

04/07/2017 - 04/09/2017

203 Intermediate Ladies SP Group A

Short Program

Final Result Details

Place Name TSS
=
TES
+
PCS
+
SS TR PE CO IN Ded
-
Start
#
1 Deana Torgashev, Panthers FSC 31.25 17.90 13.35 3.92 3.67 3.83 3.75 3.75 0.00 #10
2 Ashley Merrills, SC of NC 25.55 14.20 11.85 3.42 3.25 3.25 3.58 3.33 0.50 #4
3 Megan Corrigan, Tampa Bay SC 24.91 13.50 11.91 3.58 3.42 3.25 3.50 3.17 0.50 #6
4 Angelica Volkov, Orlando FSC 24.26 14.14 11.62 3.50 3.17 3.17 3.42 3.17 1.50 #9
5 Elena Avni, SC of New York 23.60 13.60 11.00 3.42 3.00 2.92 3.17 3.00 1.00 #2
6 Denise Gant, Tampa Bay SC 21.79 10.97 11.32 3.33 3.00 3.17 3.33 3.17 0.50 #14
7 Isabella Grignon, Space Coast Ice Plex FSC 20.08 9.87 10.21 3.17 2.83 2.92 2.92 2.58 0.00 #1
8 Elvira Junnila, Atlanta FSC 18.72 8.30 10.92 3.17 2.83 3.17 3.25 3.00 0.50 #13
9 Ghyslaine Wambst, Miami FSC 16.77 8.33 8.44 2.58 2.33 2.25 2.50 2.25 0.00 #7
10 Macarena Lopez, Mexico - Federacion Mexicana de Patinaje Sobre Hie 16.74 7.80 8.94 2.83 2.50 2.42 2.58 2.25 0.00 #11
11 Reagan Hale, Pines FSC 13.46 5.37 8.09 2.50 2.25 2.17 2.42 2.08 0.00 #5
12 Imani Gomez, Palm Beach FSC 12.86 5.63 7.73 2.42 2.17 1.83 2.50 2.00 0.50 #8
WD Aleksandra Novoseltsev, Panthers FSC                   -
WD Devyn Delaura, SC of Morris NJ                   -

Officials

Function Name
Judge 1 Aristeo Brito, Springfield, VA
Judge 2 Todd Bromley, Carrollton, TX
Judge 3 Sonja Kaminski, Holly Springs, NC
Judge 4 Sara Stephens, Marietta, GA
Judge 5 Marcia Chaffee, West Chester, OH
Referee Robert Wagner, Orlando, FL
Technical Controller Kerry Jennings-Cooper, Alexandria, VA
Technical Specialist Eugene Heffron, Rockford, IL
Assistant Technical Specialist Nancy Ruedebusch, Coldwater, MI

Legend
TSS Total Segment Score
TES Total Element Score
PCS Program Component Score
SS Skating Skills
TR Transitions
PE Performance
CO Composition
IN Interpretation of the Music

Created by IJScompanion 3.8.6

Wednesday, Apr 12, 2017, 00:20 AM Eastern Daylight Time